Kompost na sídlišti? Umíme!

Hlavní město Praha

aneb pozvání ke společné pomoci životnímu prostředí

Řepáci jsou skvělí! Vážně? Ano!

Víte, že už před dvanácti lety, v roce 2007, byly v Řepích instalovány první komunitní kompostéry? Byli jsme druzí v ČR, první v Praze. A od té doby komunitní kompostování v Řepích bez přestávky „jede“.

Hl. m. Praha zaplatila úplně první dva kompostéry. Následně jeden kompostér koupila MČ Praha 17, další pak soukromí dárci. Ale protože se povědomost o kompostování postupně rozšiřuje a kapacita kompostérů stále nestačí, hledali jsme, jak umožnit kompostování dalším zájemcům. S radostí kvitujeme, že v roce 2018 jsme od MHMP obdrželi dotaci 50.000 Kč na pořízení dalších dvou velkých dvoukomorových kompostérů. DĚKUJEME!

cedule na kompostér

K čemu je kompostování dobré?

V první řadě k tomu, že se zpět do půdy vrací humus a v něm živiny.

Také však (a to je čím dál důležitější) humus umí jímat a udržet v půdě vodu, takže ta se dostane k rostlinám (neodteče všechna do kanalizace) a přes tzv. malý vodní koloběh chladí v létě naše rozpálené sídliště.

Žádné rybníky ani přehrady nás nezachrání před vyschnutím civilizace, pokud svou schopnost zadržet vodu ztratí půda a naruší se přirozený koloběh vody. (Viz např. článek na webu lidovky.cz: „Většina starých civilizací vyschla, varuje biolog Pokorný. Měli bychom se podívat na důvody.“)

V neposlední řadě kompostování snižuje o 15-40% objem komunálního odpadu a šetří tak placený objem sběrných nádob a snižuje jejich přeplnění v době odpadových „špiček“.

Kompostování, tedy vracení organických látek zpět do přírody, je jedním z momentů, kde může pomoci úplně každý. A nemusí čekat na žádné politické rozhodnutí nebo systémovou změnu, zařízenou „seshora“. Je to maličká pomoc, ale tady a teď. A čím víc nás bude, tím ta pomoc společnému životnímu prostředí bude větší.

Chcete se přidat?

Kompostéry jsou v Řepích na severní straně domu Španielova č.p. 1285-1286, dalších několik pak na jižním průčelí téhož bytového domu, u vchodu s č.p. 1290. Kompostéry, do kterých lze sypat, se poznají podle toho, že jsou uzamčeny zámkem s číselným kódem. Ostatní kompostéry jsou zamčené a buď v nich kompost zraje, nebo jsou již vyklizené, připravené, až se aktuální kompostér naplní.

V aktuálním provozu by vždy měly být nejméně dva kompostéry, vždy jeden na severní straně domu a jeden na jižní. Pokud by se něco pokazilo, prosíme o informaci na tyto kontakty:
Ivana Štětinová, ivastetinova@seznam.cz
Dušana Kozlovská, dusanak@seznam.cz

Na těchto adresách je také možno obdržet číselný kód k otevření kompostérů a ohlásit se k zařazení do adresáře, odkud pak chodí (tak 1-2 x za rok) aktuality ke kompostování (např. info o možném odběru hotového kompostu, nebo když nám tam někdo soustavně házel vlhčené ubrousky, které se nerozkládají.

Chcete pro naše společné životní prostředí dělat něco víc? Posbírali jsme rady odborníků:

  • Omezte svou spotřebu čehokoliv. Ze všeho nejvíc zatěžuje planetu nadspotřeba.
  • Zkoumejte své spotřební stereotypy. Bez změny spotřebitelského chování to nedáme.
  • Recyklujte. Plasty a papír asi třídíme skoro všichni, ale co takhle třeba VODA? Miska do umyvadla a dřezu, plnou vylít do kýblu vedle. Čistou zalít večer stromy, saponátovou spláchnout záchod.
  • Omezte spotřebu masa. Já vím, je to pro většinu z nás dobrota a zvyk (pro mě také). Ale víte, kolik vody stojí to maso vyrobit? A co ta zvířata zkusí, než se nám dostanou na talíř?
  • Sekejte trávu na vysoko, a ne všechnu najednou, nechte část svého okolí včelám, motýlům a dalšímu hmyzu. Nechte posekanou trávu tence ležet, aby se deštěm vyplavily živiny zpět.
  • Přikrmujte ptáky celý rok, jinak ten hmyzí úbytek nemusí přežít.
  • Tak, a teď si naběhnu nejvíc. Omezte jízdy autem a letadlem. Využívejte, pokud to jde, hromadnou dopravu, spolujízdu, vlastní nohy, bicykl, konferenční hovory.
  • Nehádejte se s lidmi, kteří to mají jinak nebo na ochranu Země nevěří. Oni jen z 5 % dají na to, co říkáte. Ale z 95 % budou sledovat, co děláte. A možná vás časem i napodobí.
  • A hlavně to (prosím) nevzdávejte. Když budeme planetě pomáhat, každý jak umíme, horší to nebude. Spíš bude svět o maličko lepší – tam, kde zrovna budete stát.

Na něco jsme zapomněli? Přidejte další nápad a sdílejte své zkušenosti na facebookové stránce Komunitní kompostování v Řepích.

A pokud vás naše kompostéry inspirovaly a chtěli byste svůj vlastní, napište, podělíme se s vámi o zkušenosti, jak požádat MHMP o grant na něj.

Co dodat?

Díky všem, kterým záleží na prostředí, kde žijí, a jsou pro něj ochotní něco udělat!

Vytvořeno: 8.7.2019