MČ Praha 17 zvítězila jako zadavatel veřejných zakázek

Logo MČ

Praha, 14. 9. 2016 – Jak hospodárně a férově udělují kraje veřejné zakázky? Vysvědčení hejtmanům vystavili ekonomové z Univerzity Karlovy. Na webu zindex.cz poměřují všechny jejich zakázky za poslední tři roky. V hodnocení zkoumajícím velikost konkurence, porušení zákona a nebo množství zakázek „z ruky“, zvítězil těsně Jihočeský kraj. Na opačném konci žebříčku najdeme kraje Zlínský a Královéhradecký. Průběžné výsledky byly zveřejněny i pro města a městské části.

„Dnes se každý úřad prohlašuje za nejtransparentnější na světě. Náš žebříček s pomocí tvrdých čísel ukazuje, jak jsou na tom doopravdy,“ popisuje Jiří Skuhrovec, spoluautor hodnocení. „Prakticky všechny kraje například hodnotíme negativně za to, že často soutěží metodou pokus-omyl. Zakázka se bez pořádného průzkumu trhu nějak vypíše, a po připomínkách firem se mění: jednou, dvakrát, ale třeba v Moravskoslezském kraji i osmkrát. Nákup Cyklotomografu tam trval bezmála tři roky. Co si o takové soutěži s neustále se měnícími podmínkami myslely účastnické firmy těžko domýšlet. A laxní přístup krajů má vliv i na výsledky – celou čtvrtinu všech zakázek kraje musely zrušit, typicky pro nezájem firem. V Jihomoravském kraji se dokonce rušila téměř každá druhá zakázka.“

Hodnocení zároveň boří mýtus o povinném soutěžení „na cenu“. V kategorii městských částí přesvědčivě zvítězila Praha 17 (Řepy). „Uchazeče hodnotíme třeba podle navžené doby plnění, funkčnosti či estetičnosti návženého řešení. Problémy s ÚOHS jsme přitom neměli“, komentuje výsledek starostka Jitka Synková. Také lhůty pro podání nabídek dává Praha 17 delší, než ze zákona musí – a vyplácí se to. O zakázky se uchází více firem, a tak na rozdíl od krajských úřadů Praha 17 nemusela zrušit jedinou zakázku. Nejblíže tomuto výsledku je mezi kraji právě vítězný Jihočeský.

Akademici už v minulosti porovnali například ministerstva, nemocnice nebo státní podniky. Jejich ambicí je zasít mezi zadavatele trochu zdravé soutěživosti, a zároveň informovat veřejnost, jak dobře úřady hospodaří. Že samotné dodržování zákona k hospodárnosti nestačí ostatně potvrzuje i vedoucí investičního odboru Pardubického kraje Michal Votřel: „Snažíme se o maximální konkurenci a otevřenost soutěží jednoduše proto, že tak šetříme veřejné peníze.“ Právě nízkým podílem uzavřených soutěží totiž jeho kraj vyniká. Zvláštní ocenění si pak vysloužil Ústecký kraj, který v průběhu hodnoceného období jako jediný otevřeně vysoutěžil desítku zakázek na dopravní obslužnost, zatímco jiné kraje tyto zakázky typicky zadávají z ruky.

Hodnoceno bylo období 2013-2015, číselné výsledky krajů za jsou přiloženy. Úplné hodnocení lze nalézt na webu zindex.cz. Metodika hodnocení je detailně popsaná na wiki.zindex.cz.

Kontakt:
Jiří Skuhrovec
jiri.skuhrovec@econlab.cz
+420 602 693 748

EconLab

Vytvořeno: 20.9.2016